اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .
X
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
پاک کردن همه
new posts
 • Tina
  کاربر فوق حرفه ای
  • Dec 2010
  • 5787

  ملاقات با دندانپزشک

  ● دندان پزشکتان را انتخاب کنید

  کیفیت عرضه خدمات دندان پزشکی در مراکز دندان پزشکی مختلف یکسان نیست. حتی در یک مرکز درمانی نیز ممکن است دندان پزشکانی با مهارت، اخلاق و کیفیت کار متفاوت کار کنند بنابراین بهتر است پیش از آنکه مجبور شوید به اولین مرکز دندان پزشکی نزدیک یا دندان پزشک برای درمان مراجعه کنید، دندان پزشکتان را انتخاب کنید. این کار مخصوصا به افرادی که دچار ترس از دندان پزشکی هستند، توصیه می شود زیرا حضور در یک محیط آشنا و مواجهه با چهره ای آشنا در کنترل اضطراب نقش مهمی دارد. برای این انتخاب می توانید از تجربه خانواده و دوستان یا تبلیغات نشریه های محلی و سایت های اینترنتی استفاده کنید. همچنین می توانید برای معاینه به چند دندان پزشک مراجعه کنید و بهترینشان را برگزینید.

  ● آرامش داشته باشید

  پیش از مراجعه به دندان پزشکی ساعت های آرامی داشته باشید و در صورت امکان، کمی بخوابید زیرا خستگی و استرس، آستانه تحمل درد را کاهش می دهد و گاهی روند بی حس شدن دندان ها را با مشکل مواجه می کند. گوش دادن به موسیقی و فکر کردن به تجربه های خوشایند نیز می تواند در کنترل استرس موثر باشد. اگر در مطب دندان پزشکی چنین امکانی وجود ندارد، با خود یک دستگاه پخش موسیقی و هدفون ببرید و پیش از درمان و حین آن به موسیقی گوش دهید.

  ● مسواک بزنید

  دندان پزشکان معتقدند دهان هرکس نشانه شخصیت اوست! یعنی شرایط دهان و دندان های هرکس و میزان توجه به بهداشت دهان و تا حدودی شخصیت فردی و اجتماعی او را نشان می دهد. متاسفانه برخی افراد نه تنها به بهداشت دهان خود توجهی ندارند بلکه به دندان پزشکی که قرار است دهان آنها را معاینه و بیماری شان را درمان کند هم اهمیت نمی دهند و به همین دلیل تا آخرین لحظه پیش از ملاقات با دندان پزشک، غذاهای بودار می خورند یا سیگار می کشند و با دهان بد بو و انباشته از ذرات غذا، به مطب دندان پزشک می روند. شاید اگر یک بار خودتان را جای دندان پزشکی بگذارید که قرار است هنگام معاینه دهان شما با چنین منظره ای روبرو شود، هرگز پیش از دندان پزشکی مسواک زدن را فراموش نکنید.

  ● دفترچه بیمه را همراه ببرید

  با اینکه معمولا خدمات دندان پزشکی زیر پوشش بیمه های درمانی نیست و جز در موارد خاص باید هزینه درمان را آزاد بپردازید، باید هنگام مراجعه به دندان پزشک دفترچه بیمه را همراه ببرید زیرا گاهی لازم است برای تشخیص بهتر، برای شما عکس تشخیصی یا آزمایش درخواست شود یا اینکه دندان پزشک لازم بداند برای تکمیل درمان های دندان پزشکی داروهای خاصی تجویز کند. پس برای جلوگیری از دوباره کاری و اینکه مجبور به مراجعه مجدد به دندان پزشک نشوید، دفترچه بیمه را همراهتان ببرید.

  ● سوابق پزشکی را همراه داشته باشید

  دندان پزشک هنگام تصمیم گیری برای درمان شما باید از سوابق پزشکی تان آگاه باشد؛ مثلا باید بداند به چه بیماری هایی مبتلا هستید و چه داروهایی مصرف می کنید زیرا انجام درمان های دندان پزشکی برای برخی بیماران محدودیت هایی دارد و باید تدابیر خاصی پیش از آغاز درمان برای آنها اندیشیده شود. گاهی هم داروهای دندان پزشکی با داروهایی که برای درمان بیماری دیگرتان مصرف می کنید، تداخل دارد. ابتلای فرد به بیماری های واگیردار( نظیر هپاتیت)، دیابت (بیماری قند)، فشار خون و بیماری های قلبی و البته بارداری خانم ها از مهم ترین شرایطی هستند که دندان پزشکان باید برای مبتلایان به آنها درمان ها را تغییر دهند یا داروهای خاصی را پیش از درمان تجویز کنند.

  ● با تشخیص پزشک، دارو مصرف کنید

  برخی افراد به دلیل مشکلات و بیماری هایی که به آنها مبتلا هستند، باید یک ساعت پیش از مراجعه به دندان پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنند چون احتمال انتقال عفونت و باکتری در خون وجود دارد. تشخیص این مورد بر عهده دندان پزشک و پزشک معالج شماست. افراد مبتلا به مشکلات قلبی و کلیوی از جمله بیمارانی هستند که احتمالا باید پیش از درمان های دندان پزشکی آنتی بیوتیک مصرف کنند.

  ● تشنه و گرسنه نباشید

  با شکم خالی به دندان پزشکی نروید. تشنگی و گرسنگی آستانه تحمل درد شما را کاهش می دهد و بر اضطرابتان می افزاید. اگر قند خونتان پایین باشد، ممکن است در میان کار دچار افت قند خون شوید و از حال بروید یا حالتان دگرگون شود. از سوی دیگر، ممکن است دندان پزشک به شما توصیه کند پس از درمان هایی نظیر جراحی لثه یا کشیدن دندان، تا چند ساعت چیزی نخورید و نیاشامید. تمام این احتمال ها را در نظر بگیرید و پیش از ملاقات با دندان پزشک غذایی بخورید. یادآوری دوباره این نکته بد نیست که بعد از غذا، مسواک را هم فراموش نکنید.

  ● پیش از وقتتان در مطب حاضر شوید

  حضور به موقع در مطب دندان پزشک علاوه بر اینکه نشانه شخصیت شما و احترامتان به دندان پزشک است، می تواند از بروز استرس های بی مورد مانند تلاش برای یافتن جای پارک اتومبیل و دویدن در راه پله ها یا بحث با منشی به دلیل تاخیر و انتظار تا خالی شدن دست دندان پزشک پیشگیری کند.

  ● عکس های قبلی را همراه ببرید

  اگر برای درمان دندان هایتان به دندان پزشک جدیدی مراجعه می کنید که سابقه ای از درمان های گذشته شما ندارد، بهتر است رونوشتی از پرونده دندان پزشکی خود تهیه کنید و به او بدهید. اگر عکس های تشخیصی قدیمی هم دارید، آنها را هنگام مراجعه به دندان پزشک همراه ببرید. در بسیاری از موارد بررسی عکس های قدیمی، شما را از تهیه عکس های تشخیصی جدید بی نیاز می کند. گاهی هم مقایسه این عکس ها با عکس تشخیصی جدید به دندان پزشک در بررسی سیر پیشرفت بیماری و انتخاب درمان صحیح کمک خواهد کرد.
صبر کنید ..
X