اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .
X
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
پاک کردن همه
new posts
 • Tina
  کاربر فوق حرفه ای
  • Dec 2010
  • 5787

  به پويش ملي مبارزه با سرطان بپيونديد

  طي سال‌هاي اخير،‌ بيماري‌هاي غيرواگير به دلايل متعددي به مهم‌ترين علت مرگ و مير بشر در سطح جهان تبديل شده‌اند که کشور عزيزمان نيز از اين نظر مستثني نيست به طوري که دو‌سوم مرگ و مير مردم ايران ناشي از بيماري‌هاي غيرواگير است که در اين ميان سرطان، دومين جايگاه را بعد از بيماري‌هاي قلبي-‌عروقي به خود اختصاص مي‌دهد. علاوه بر افزايش اميد به زندگي که حاصل فعاليت دستگاه‌هاي مختلف براي حفظ و ارتقاي سلامت مردم است، علت چنين افزايشي، شيوه زندگي نامناسب و عوامل خطر محيطي است.

  با توجه به اينکه خوشبختانه حدود نيمي از سرطان‌ها قابل‌پيشگيري هستند، ترديدي نيست که بهترين راه براي مقابله با چنين روندي مشارکت فعالانه سياست‌گذاران مختلف در حوزه سلامت و خارج از آن و حضور هميشگي مردم است. هر چند مردم با اتخاذ روش‌هاي خودمراقبتي بايد محافظ خود در برابر عوامل خطر بيماري‌ها باشند. از ديگر سو، مسئولان نيز وظيفه دارند ضمن آموزش نظام‌مند شيوه‌هاي خودمراقبتي و عرضه خدمات مناسب فردي براي کنترل عوامل خطر، از ايجاد عوامل خطر جلوگيري و مردم را در برابر آنها محافظت و حمايت کنند.

  با توجه به موارد بازگفته، ما با امضاي اين طومار، ضمن حمايت از «پويش ملي مبارزه با سرطان» و با تاکيد بر آگاهي از مسئوليت فردي و اجتماعي خود جهت کنترل عوامل خطر سرطان، از روساي محترم قواي سه‌گانه تقاضا داريم با فعاليت مضاعف در زمينه‌هاي مختلف چه در حوزه قانونگذاري، چه اجرا و چه نظارت، موارد زير را بيش از پيش در اولويت کاري خود قرار دهند:

  1. با توجه به تصويب‌ «قانون الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون چارچوب سازمان بهداشت جهاني در مورد کنترل دخانيات» در سال 1383 همچنين «قانون جامع کنترل و مبارزه ملي با دخانيات» مصوب سال 1385، انتظار مي‌رود همه مفاد آن به‌ويژه افزايش قيمت سيگار و ماليات بر خرده‌فروشي و محدوديت دسترسي به آن به اجرا گذاشته شود.

  2. با عنايت به ماده 39 قانون برنامه پنجم توسعه همچنين ماده 6 «قانون افزايش بهره‌وري بخش کشاورزي و منابع طبيعي» مصوب سال 1389، بر فرايند توليد، نگهداري و انتقال محصولات کشاورزي از نظر مواد آسيب‌رسان به سلامت نظارت بيشتري شود.

  3. بر مبناي مواد 38، 42، 136 قانون برنامه پنجم توسعه بر کيفيت توليد محصولات غذايي به‌خصوص درصد چربي‌هاي مضر، نمک، شکر،‌ افزودني‌ها و شيوه بسته‌بندي آنها نظارت شود.

  4. با عنايت به «قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا» مصوب سال 1374، در جهت بهبود کيفيت هواي شهرهاي بزرگ به‌خصوص از راه نظارت بر کيفيت سوخت، توليد خودروهاي باکيفيت و بهبود حمل و نقل عمومي، تلاش روزافزون شود.

  5. با عنايت به ماده 127 قانون برنامه پنجم توسعه، بر فرايند توليد و انتقال آب آشاميدني نظارت بيشتري اعمال شود.
  براي امضاي الکترونيکي طومار به اين سايت مراجعه کنيد:
  iec.behdasht.gov.ir
صبر کنید ..
X