اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .
X
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
پاک کردن همه
new posts
 • Naji
  مدیر کل
  • Nov 2008
  • 1918

  آئین نامه تاسیس واحد تزریقات و پانسمان در محل مطب پزشکان

  این آئین نامه به استناد مواد اول ، سوم، چهارم و بیست و چهارم قانون مربوط به مقررات امور پزشکی ، دارویی ، مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب 1334 و نیز ماده هشت قانون تشکیل وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی مصوب سال 1365 و بندهاي يازده و شانزده ماده يک قانون تشکيلات و وظايف وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکي مصوب سال 1368 تهیه و به شرح ذیل اعلام می گردد :  فصل اول)تعاريف

  ماده 1 : به منظور رعایت اختصار در این آئین نامه به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی" وزارت "به معاونت سلامت /درمان /بهداشت دانشگاه /دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی " معاونت" و به واحد تزریقات و پانسمان "واحد " و به مجوز تاسیس واحد تزریقات و پانسمان "مجوز" گفته می شود .

  ماده 2: واحد ، محلی است که در آن دستورات پزشک معالج در خصوص امور تزریقات و پانسمان بیمار سر پایی ، تحت نظارت مستقیم پزشک و بر اساس مفاد این آئین نامه انجام می پذیرد .

  ماده 3: مجوز واحد ، مجوزی است که از سوی وزارت / معاونت به واجدین شرایط اين آئین نامه ، به نام پزشک یا به صورت مشترک به پزشک و فرد واجد شرایط این آئین نامه (تحت نظر و مسولیت پزشک مربوطه ) اعطاء می گردد .
  فصل دوم )شرايط تأسيس و بهره برداري

  الف- شرایط متقاضیان :
  ماده4: متقاضیان واجد شرایط تاسیس واحد ، شامل گروه های زیر می باشند :

  1-4 کلیه پزشکانی که دارای پروانه مطب معتبر محل می باشند .
  2-4 کلیه فارغ التحصیلان کاردانی و کارشناسی و مقاطع بالاتر رشته های پرستاری ، مامائی ، اطاق عمل ، بیهوشی و فوریتهای پزشکی که طرح و تعهدات قانونی خود را انجام داده باشند .
  3-4 کلیه افرادی که دارای مدرک پزشکیاری بوده و حداقل 3 سال سابقه کار مورد تائید معاونت داشته باشند. تبصره : در خصوص کادر نیروهای مسلح داشتن سمت پزشکیاری که به تایید بالاترین مقام سازمان مربوطه رسیده باشد معادل مدرک پزشکیاری محاسبه خواهد شد .
  4-4 دارندگان دیپلم بهیاری و مددیاری پزشکی که تا تاریخ ابلاغ این آئین نامه دوره سه ساله آموزش و پرورش را گذرانده و مدرک دریافت نموده اند و حد اقل 3 سال سابقه کار در مراکز درمانی و اورژانس که به تایید معاونت رسیده باشد را ارائه نمایند .
  5-4 کاردانهای بهداشت عمومی (با گرایش مبارزه با بیماریها ) و مقاطع بالاتر که دوره آموزشی تزریقات و پانسمان را در مراکز مورد تایید معاونت گذرانده و 3 سال سابقه کار مورد تایید معاونت مربوطه در مراکز درمانی و اورژانس دارند .

  ماده 5 : شرایط و مدارک لازم :

  1-5 : شرایط و مدارک لازم جهت پزشکان :
  1-1-5 تکمیل فرم درخواست
  2-1-5 پروانه مطب معتبر محل
  3-1-5 ارائه تائیدیه معاونت درمان مبنی بر دائربودن مطب
  4-1-5 گواهی عدم اعتیاد
  5-1-5 گواهی صحت با آزمایشهای هپاتیت HIV, B,C
  6-1-5 ارائه تصویر مصدق کارت ملی


  2-5 : شرایط و مدارک لازم جهت پزشکان و پیرا پزشکان متقاضی واحد :
  1-2-5 - تکمیل فرم درخواست مشترک
  2-2-5 - ارائه پروانه دائم ( در مورد رشته هایی که پروانه دار هستند .)
  3-2-5 - گواهی پایان طرح و تعهدات قانونی یا معافیت از آن
  4-2-5 -گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت از آن
  5-2-5- گواهی عدم اعتیاد
  6-2-5-گواهی صحت با آزمایشهای هپاتیت HIV, B,C
  7-2-5- ارائه تصویر مصدق کارت ملی
  8-2-5- ارائه عدم سوء پیشینه کیفری
  ب : شرایط بهره برداری :
  1- ارائه درخواست به معاونت مربوطه
  2- ارائه نقشه مطب به معاونت مربوطه
  3- ارائه لیست تجهیزات واحد مطابق استانداردهای مربوطه وزارت
  4- معرفی پرسنل همراه با مدارک آنان برای کلیه نوبت های کاری
  5- ارائه کارت واکسیناسیون
  6- اعلام نام و نشانی دقیق واحد
  7- تائیدیه معاونت در ارتباط با موارد بهداشتی
  8- تائیدیه معاونت در ارتباط با مدارک ارائه شده .
  9- ارائه کلیه مدارک مندرج در ماه 5 این آئین نامه به معاونت مربوطه
  10- اخذ مجوز و اعلام آغاز فعالیت واحد و شروع به کار و معاونت مربوطه  فصل سوم)ضوابط ساختماني و تجهيزات


  ماده 6 : واحد دارای اطاق / اطاق های مخصوص تزریقات و پانسمان به مساحت حداقل 12 متر مربع با کف سالم ، قابل شستشو و غیر قابل نفوذ به آب و بدون ترک خوردگی ، به رنگ روشن ، از جنس مقاوم و بدون خلل و فرج و از نظر فضای فیزیکی و کیفیت ساختمانی و تجهیزات باید مطابق آئین نامه ضوابط مطب باشد .

  ماده 7 : وجود حداقل دو تخت معاینه برای تزریقات که به نحو مطلوب مجزا شده باشد (جهت حفظ حریم بیمار) – اتوکلاو – ترالی اورژانس – ست احیاء – ستهای پانسمان متعدد – باند ، گاز استریل و تیغ بیستوری – بتادین ، پنبه ، الکل ، گالی پات ، رسیور –چراغ پایه دار – کپسول اکسیژن – کپسول اطفای حریق و دیگر ملزومات تزریق و پانسمان در واحد ضروری است .

  تبصره : در صورت وجود کپسول اطفای حریق و اتوکلاو در مطب وجود آن در واحد الزامی نیست .  فصل چهارم)ضوابط بهداشتي


  ماده 8 :رعایت کلیه ضوابط و دستور العمل های بهداشتی منجمله موارد ذیل الزامی است :

  1-8- جمع آوری ، نگهداری ، انتقال و دفع مناسب زباله های آلوده ، تیز و برنده .
  2-8- ارائه قرارداد جهت دفع زباله های عفونی با مراکز درمانی که دارای سیستم دفع مناسب زباله بهداشتی باشند .
  3-8- وجودneedle clipper و فورسپس جهت جدا نمودن تیغ جراحی از scalples
  4-8- وجود Saftey Boxجهت جمع آوری ، نگه داری و دفع سر سوزن و سایر اشیاء تیز و برنده (آنژیوکت ، بیستوری ، لانست ، اسکالپ وین ، ویالهای شکسته و ... ) .
  5-8- سطل زباله در دار مقاوم به آب و مواد ضد عفونی کننده .
  6-8- وجود سینک دو لنگه در اطاق تزریقات و پانسمان
  7-8- دیوارهای اطاق پانسمان و تزریقات تا سقف کاشی کاری ، با رنگ کاملا روشن ، سالم ، بدون درز و شکاف و ترک خوردگی .
  8-8- سقف سالم ، بدون درز ، شکاف و ترک خوردگی با رنگ روشن و قابل شستشو .
  9-8- وجود نور کافی در حد قابل قبول برای شستشو ، پانسمان و تزریق .
  10-8- کف قابل شستشو ، صاف و بدون تورفتگی و دارای شیب مناسب به سمت فاضلاب و مجهز به کفشوی سیفون دار (شتر گلو )
  11-8- تفکیک زباله های عفونی از غیر عفونی و محل نگهداری آنها و نیز دفع زباله های عفونی در کیسه های زرد رنگ مقاوم و ضد نشت دارای برچسب که محل نگهداری موقت آنها نیز با حجم کافی و ابعاد مناسب و قابل ضدعفونی کردن و شستشو باشد .
  12-8- تهویه مناسب
  13-8- استفاده از ملحفه های یکبار مصرف یا رول کاغذی برای روی تخت های تزریق
  14-8- استفاده از روپوش تمیز ، ماسک و دستکش یکبار مصرف و عینک محافظتی
  15-8- وجود اتاقک تی شویی به ابعاد 5/1 متر مربع با کف مقاوم ، قابل شستشو ، کاشی کاری یا سرامیک تا زير سقف ، مجهز به شیر مخلوط آب گرم و سرد و تی آویز و حوضچه ، کفشوی فاضلاب رو با عمق 60 سانتی متر یا تی شوی پرتابل .
  16-8- مسولیت کلیه امور بهداشتی واحد و رعایت ضوابط بهداشتی طبق ضواط و دستورالعملهای مربوطه به عهده پزشک و فرد دارای مجوز خواهد بود .

  ماده 9: انجام واکسیناسیون جهت حفاظت در برابر هپاتیت B براساس آئین نامه ضوابط مطب برای کارکنان واحد الزامی است .  فصل پنجم)ساير مقررات  ماده 10: فعالیت واحد منوط به فعال بودن مطب و حضور پزشک می باشد .

  ماده 11:رعایت موازین اسلامی و اخلاقی بر اساس قانون « انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی با موازین شرح اسلام مورخ 10/8/77 و آئین نامه اجرائی سال 1380» و «منشور حقوق بیماران» در واحد ضروری و به عهده دارنده مجوز می باشد .

  ماده 12:در صورتیکه هر یک از دارندگان مجوز مشترک برای مدت حداکثر سه ماه در محل واحد حاضر نشوند با ارائه فرم مخصوص جانشین (فرم پیوست) ، هم تراز جانشین مسولیت وی را به عهده خواهد داشت و برای مدت بیش از سه ماه ، مجوز قبلی باطل و باید مجوز جدید با مسولیت فرد واجد شرایط جدید صادر گردد .

  ماده 13: نظارت و ارزیابی واحد ها به عهده معاونت خواهد بود .

  ماده 14 : تمدید مجوز واحد منوط به رعایت قانون آموزش مداوم و ضوابط وزارت می باشد .

  تبصره : مجوزهای صادره معتبر قبلی از معاونت ها ، بر اساس ظوابط وزارت قابل تمدید می باشد .

  ماده 15 : اعتبار مجوزهای صادره بر اساس ضوابط این آئین نامه 2 سال از تاریخ صدور خواهد بود و نصب اصل مجوز در واحد مذکور الزامی است .

  ماده 16: به هر متقاضی یا متقاضیان مشترک ، بیش از یک مجوز داده نمی شود .

  ماده 17: رعایت ضوابط مربوط به مهر ، سر نسخه و تابلو تابع ضوابط و مقررات مربوط به مطب مراجع ذیصلاح می باشد .

  ماده 18 :حضور پزشک و فرد واجد شرایط تزریقات و پانسمان طبق این آئین نامه در تمام ساعتهای فعالیت واحد الزامی است .

  ماده 19 : در صورت به کار گیری افراد مجاز موضوع این آئین نامه در واحد ، پزشک موظف است برای هر یک ازافراد ، مجوز جداگانه درخواست نماید .
  فصل ششم)تخلفات

  ماده 20 : در صورتیکه واحد از ضوابط و مقررات مربوط به الزامات و وظائف که در این آئین نامه پیش بینی شده تخلف نماید به نحو ذیل اقدام خواهد شد :

  الف: بار اول تذکر شفاهی با قید موضوع در صورتجلسه بازرسی محل توسط وزارت یا معاونت ذیربط
  ب : بار دوم اخطار کتبی توسط وزارت يا معاونت حداقل به فاصله یک ماه
  ج : بار سوم اخطار کتبی توسط وزارت یا معاونت به فاصله یک ماه از اخطار کتبی قبلي
  چ: در صورت تکرار و عدم توجه به تذکرات قبلی اعم از شفاهی و کتبی ، چنانچه اعمال انجام شده مشمول قانون تعزیرات حکومتی (در امور بهداشتی و درمانی) مصوب سال 1367 مجمع تشخیص مصلحت نظام و اصلاحات بعدی باشد موضوع به کمیسیون ماده 11 قانون یاد شده و در سایر موارد به محاکم ذیصلاح قانونی احاله خواهد شد .
  تبصره 1 - روش اجرای تصمیمات نهایی کمیسیون مذکور و آراء صادره از سوی مراجع قضائی اعم از تعطیل موقت یا دائم موسسه ، ابطال مجوز و ... در کمیسیون قانونی بررسی و برای اقدام به واحدهای ذیربط ارجاع می گردد .

  تبصره 2 - در مواردیکه عملکرد واحد خلاف ضوابط و مقررات قانونی و شرعی بوده و موجب ورود خسارتهای جسمانی یا روانی به بیماران شود به تشخیص وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و بدون اعمال مجازات مندرج در بندهای الف ، ب ، ج ، چ ، مورد در کمیسیون قانونی طرح گردیده و با رای کمیسیون و با تایید رای توسط وزیر مجوز واحد قابل لغو موقت یا دائم خواهد بود .

  ماده 21 : کلیه واحدهای تزریقات و پانسمان در محل مطب پزشکان می بایست حداکثر ظرف مدت 12 ماه از تاریخ ابلاغ این آئین نامه وضعیت خود را ( بجز ضوابط ساختمانی ) با آئین نامه جدید تطبیق داده و مجوز جدید دریافت دارند .این آئین نامه در شش فصل ، بیست و یک ماده و چهار تبصره تصویب و از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا بوده و کلیه آئین نامه های قبلی در این خصوص لغو اعلام می گردد .  (بسمه تعالی )


  تاریخ:


  معاونت محترم درمان /سلامت دانشگاه /دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ...
  شبکه بهداشت و درمان ...

  فرم تعیین جانشین مسئول واحد تزریقات و پانسمان  اینجانب آقای / خانم .................................................. ....مسئول واحد............................طی روزهای الی قادر به انجام وظیفه در این واحد نبوده و آقای /خانم................................ .را به جانشین موقت خود معرفی می نمایم .

  مهر و امضاء  اینجانب آقای / خانم .................................................. . بعنوان جانشین آقای / خانم .................................................. ..........................کلیه مسئوليتهاي ایشان را در مدت عدم حضور در واحد.................................... از تاريخ..............................الي............ .........................پذیرفته و انجام وظیفه خواهم نمود.

  مهر و امضاء
صبر کنید ..
X